Historie

Zakladateli klubu byli v roce 1931 pan Hugo Novotný – hospodský ve Zbraslavi, a pan Ludvík Svoboda – pánský krejčí a obchodník se střižným zbožím rovněž ze Zbraslavi. Ten pro mužstvo zdarma ušil první dresy červenobílé barvy s písmenem „Z“ na levé přední straně

První hřiště bylo na Březině, směrem k Velké Bíteši, později se hrálo u sv. Jána (dnes ulice Zemědělská) až do roku 1936. O fotbal byl velký zájem a hrávala dokonce dvě mužstva.

Za okupace, během druhé světové války, kdy byl protektorát a s ním těžká doba, hrával fotbalový klub své zápasy v Újezdě – ve Žďárech. Tehdy zbraslavskou kopanou vedl učitel na zdejší škole pan Richard Řehořka, který pro zbraslavský fotbal udělal ohromný kus práce.

V době protektorátu, přes všechny útrapy, které musel český lid snášet, se měl fotbalový klub čile k životu a mimo něj byl založen klub lehkoatletický, lyžařský a oddíl odbíjené, na čemž měl zásluhu další zdejší učitel pan František Křípal.

Po skončení druhé světové války, kdy započal jiný život, spolupracuje fotbalový klub velmi dobře s nově utvořeným MNV na výstavbě obce. Zde fotbalisti odpracovali mnoho brigádnických hodin a pomáhají všude tam, kde je třeba.

Roku 1953 bylo vybudováno nové hřiště na farské nivě s výstavbou kabin (nynější hřiště).

 

Fotbalový ročník 2000/2001 – III. Třída skupina B

V tomto ročníku naše A mužstvo vybojovalo postup do Okresního přeboru Brno – venkov se ziskem 67 bodů a skóre 79:26.

Zasloužili se o to tito hráči:

Žák Martin, Mrňa Luboš, Macholán Ivo, Chmelíček Radek, Dominik Petr, Chytil Libor, Heller Aleš, Malý Jiří, kapitán mužstva Krejčí Petr, Trenz Miloš, Aldorf Leoš, Buchta Miroslav ml., Buchta Miroslav st., Bureš Michal, Pelikán Tomáš, Stráník Jiří a Sedlák Tomáš.

Vedoucím mužstva byl Řehořka Jaromír a trenérem Zouhar Ivo.

 

Vážení přátelé,

tělesná výchova a sport v naší společnosti tvoří nedílnou součást výchovy, vzdělání, kultury a péči o zdraví. Jakékoli odvětví sportu má své kouzlo, své příznivce, ale nejoblíbenějším a také nejrozšířenějším sportem v naší republice je bezesporu kopaná. Hraje ji téměř milion amatérských hráčů v různých třídách a soutěžích. Proto buďme stále hrdí na to, že i u nás ve Zbraslavi, byl založen oddíl kopané již v roce 1931 a trvá dodnes. Vzpomínejme s úctou na jména všech funkcionářů, kteří založili a dlouhá léta pracovali pro zbraslavský fotbal. Zrovna tak na všechny hráče hájící naše barvy.

Vězte, že dnešní vedení, ale i samotní hráči dělají vše, aby se fotbalová tradice ve Zbraslavi udržela co nejdéle.

 

                                                                                                                                             Kronikář Jan Svoboda

                                                                                                                                             Šefranice 208, Zbraslav

 

 

Partneři klubu:

            TOPlist